Autori ylle postitused

Üks lihtne sai

Kui soovid ühte igapäevast saia, milles pole liialt mune ja mida on lihtne teha, siis see siin ongi just selline retsept.

3 muna
250 g maitsestamata jogurtit
100 g mandlijahu
20 g kookosjahu
20 g psülliumit
1 tl küpsetuspulbrit
30 g chiaseemneid
1/3 tl soola
päevalilleseemneid peale puistamiseks

Vahusta munad, lisa jogurt ja vahusta veel. Kuivad ained sega enne eraldi nõus kokku ja lisa siis muna-jogurtisegule. Vala tainas vormi ja lase sellel seal seista umbes 15 minutit enne ahju panemist. Küpseta 175 kraadiga 45 minutit.

Film – The Diabetes Solution

Täna paisati üle maailma mitmetesse kanalitesse dokumentaalfilm 1. tüüpi diabeediga lastest ja neile soovitatud toidust. Filmil on sama nimi, mis dr Bernsteini raamatul ja doktor ise võtab ka filmis sõna. Bernstein ise on elanud 1. tüüpi diabeediga alates 1946. aastast ja täna juba 86-aastane. Töö, mida ta on arstina diabeetikute heaks teinud, on mu meelest hindamatu. Filmis räägivad mitmed lapsevanemad oma ja laste läbielamistest ajal, kui diabeedi diagnoosi said ja järgisid soovitusi, mida meditsiinisüsteemist jagati. Näidatakse diabeedilaste menüüd haiglas olles – mõni eine koosnes ainult süsivesikutest, mis diabeetiku jaoks on kindel tee tervisekahjustuste juurde. Veresuhkrud hüppasid nagu ameerika mägedel, hüpode hirmus rahutud ööd ja surmahirm… Ja siis võrdluseks on filmi lõpus nende laste tänane olukord väheste süsivesikutega menüül – nagu öö ja päev.

Filmi vaatamisõigust saab osta mitmest kohast:

VIMEO: https://vimeo.com/ondemand/diabetessolution/641262212
iTunes: https://itunes.apple.com/…/the-diabetes…/id1593697521
Google Play: https://play.google.com/…/details/The_Diabetes_Solution…
Apple TV:https://tv.apple.com/…/umc.cmc.4ss9dx49xhcl2jwit7gcz0bm5
Amazon: (DVD)https://www.amazon.com/dp/B08W7JH58P…. (siin küll esialgu läbi müüdud).

Filmis on üksjagu juba tuttavat süsivesikute promo ajalugu – kuidas sündisid esimesed toitumissoovitused, mis viisid selleni, et rasvasem menüü asendati suhkrurikkaga. Täna me teame, mida sellised soovitused on rahvatervisele teinud.

Mind hämmastas, et filmis oli palju ravimitööstuse süüdistamist. Mitte et see poleks tõsi olnud, mida näidati, aga ehk oleks filmist diabeedilastele ja nende vanematele rohkem kasu, kui suuremat rõhku oleks pandud tervislikele toitumissoovitustele. Olen mõnda last sealt filmist sotsiaalmeedia kaudu jälginud ja rõõmustanud nende spordisaavutuste üle, nende tervena elamise üle süsivesikutevaesel menüül ja selle üle, kuidas nad rõõmsalt ja ilma hirmudeta oma elu elavad. Igatahes soovitan seda filmi vaadata kõigil, kelle peres 1. tüüpi diabeediga lapsi või ka täiskasvanuid. Kõik mu tuttavad 1. tüüpi diabeediga vanemad inimesed on, muide, väga tõsiste tüsistustega. On neid, kes juba pimedaks jäänud või osaliselt nägemise kaotanud, on neid, kellel neerud läbi või süda ja… Mõned on surnud noorelt. Nad on suurema osa oma elust söönud nagu terved inimesed süsivesikuterohket toitu ja üritanud siis veresuhkrut sagedase insuliini süstimisega hallata, aga selline eluviis on otseselt tervist hävitav. Lisaks tüsistustele sagenevad topeltdiabeedi juhud. Ainult väheste süsivesikutega menüü tagab diabeetikule tervena elatud pika elu, mitte käitumine selliselt nagu diagnoosi ei olekski.

On hea, et üks selline film on tehtud, aga natuke pettunud olen selle kvaliteedis. Soovitan siiski filmi vaadata kõigil, kes veel arvavad, et leib ja makaron, kartul ja tort on diabeetiku toit või lausa inimõigus.

Meie haiglates, muide, serveeritakse jätkuvalt diabeetikutele menüüd, mida tähistatakse D250. See 250 on siis päevane süsivesikute kogus grammides. See on tervele inimesele sobilik süsivesikute kogus, aga diabeetikule sõnum, et söö suhkrut, siis saad süstida. Kogu aeg ja hästi palju. Olen üritanud neil teemadel rääkida, kirjutada, isegi teadust olen teinud, mis jõudnud lausa sotsiaalministeeriumi lauale, aga muutunud ei ole ikka mitte midagi ja diabeetikute tervise kahjustamine jätkub. Sellepärast arvan ma, et muutus peab toimuma altpoolt ülespoole, st et kui ühel hetkel on meil kriitiline mass teadlikke diabeetikuid, kes toituvad tervislikult, jõuab ehk sõnum viimaks ka meie meditsiinisüsteemi. Selleks ongi neid filme vaja.

P.S. Eesti Laste ja Noorte Diabeediühing korraldab juba mõnda aega toitumiskoolitusi, mis peamiselt on koos kokkamised ja kus õpetatakse veresuhkrusõbralikke toiduvalikuid. Facebook´ist leiab need koolitused nimetuse alt Eritoitumine. Soovitan!

Toorjuustumagustoit

Mu mehele maitseb vaniljega toorjuust, aga minu arvates on see liiga magus. Sellepärast mõtlesin välja retsepti, kus vaniljega toorjuustu maitse alles jääb, aga suhkrute kogus on teiste komponentidega niiöelda ära lahjendatud. Mingit magustajat enam lisada vaja ei olnudki, piisab toorjuustu magususest.

Mikserda kokku sellised asjad (jahud lisa kõige lõpus):

400 g vaniljega toorjuustu (Piimameister Otto teeb sellist)
250 g hapukoort
3 muna
1 dl mandlijahu
2 spl pofiberit
1 tl küpsetuspulbrit

Tainas jääb nii vedel, et seda saab kausist vormidesse valada. Küpseb 200 kraadiga 25 – 30 minutit. Sellest taignakogusest jätkub kaheksale väikesele vormile.

Sõime neid küpsetisi suhkruvaba maasikamoosiga (steviaga) ja need maitsesid nagu riisipuding. Täiega hea 🙂

Lõhepirukas

Kunagi palju aastaid tagasi küpsetasin aeg-ajalt lehttaignas lõhepirukat. Idee sain vist õelt, täpset retsepti ei teagi, aga enamasti kasutasin külmutatud pärmilehttainast. Nüüd me kodus enam teravilju ei sööda ja kogu menüü on valdavalt süsivesikuvaene, sellepärast toda pärmilehttainast enam konsumeerida ei tahaks. Aga lõhepirukat tahaks küll. Leiutasin siis low carb variandi. Poleks uskunud, et vähese mandlijahu ja pofiberiga on võimalik suht sarnane tulemus saada.

Küpsetasin seekord IKEA-st ostetud suure klaasvormiga või õieti klaaskarbiga, sest sellel on hästisulguv kaas, saab mugavalt ülejäägid külmikusse panna. Midagi taolist, aga suurem: LINK.

Retsept on selline:

PÕHI
1 dl mandlijahu
2 spl pofiberit
1 muna
50 g võid
0,5 tl küpsetuspulbrit
natuke soola ja erütritooli maitseks

TÄIDIS
Üks suur lõhefilee
5 keedetud muna
Värsket hakitud tilli… mitu peotäit, no vähemalt kolm
veidi soola

KATE
2 muna
100 g võid
3 spl pofiberit
0,5 tl küpsetuspulbrit
veidi soola ja erütritooli maitsestamiseks

Mikserda kõigepealt kokku põhi ja laota vormi põhja (või sulata enne mikserdamist). Suru tainas vormi põhjas ühtlaseks, seda jääb õhuke kiht. Laota taigna peale lõhefilee (lõika sabapool ära, kui on liiga pikk, ja pane see kuhugi vormi tühjemasse nurka). Sipsuta filee peale veidi soola. Lao kala peale keedumuna viilud ja seejärel kuhja kõik üle hakitud tilliga. Mikserda kokku katteks minev tainas (või sulata enne). Tõsta tainas lusikaga kõige peale, jaga ühtlaselt ja silu nii, et kõik oleks taignaga kaetud. Küpseta 200 kraadiga 35 minutit.

Hakitud tilli pane ikka ohtralt.
Tainast jääb suht õhuke kiht, aga ta kerkib ja sellest piisab täiesti.

See on päriselt täiega hea pirukas.

Meil on kodus selline nali, et iga kord, kui mingit alternatiivset tainast kokku keeran, siis ütlen, et lillkapsa maitset ei ole üldse tunda. Nali tuli sellest, et ükskord, kui lillkapsapõhjaga pitsat tegin, olin sunnitud seda rõhutama, aga teised peres ei arvanud nii. Eriti ei arvanud seda väike poeg, kes tegelikult pole enam ammu väike, vaid täitsa mees juba ja eelistab traditsioonilisi maitseid. Nüüd iga kord, kui mingi uue toidu välja mõtlen, mis ei ole suhkrust-jahust-kartulist vms, ma igaks juhuks ütlen, et lillkapsa maitset ei ole üldse tunda 😀

Lihtne kohupiimavorm

Pildil on kohupiimavorm, mis tehtud topeltkoguse ainetega (vt retsepti allpool)

Siin blogis on juba mitmeid kohupiimakooke ja -vorme, aga lisan siiski ühe veel, mille retsept lihtne ja koostisosi vähe. Meil on kohupiimavormis ka rosinad, aga kes suhkruid süüa ei või, peaks need ära jätma. Olen teinud sarnast asja ka nii, et laotan peale õunatükid (koduaia hapud õunad) ja raputan kaneeli ja erütritooliga üle.

400 g kohupiima (magustamata talukohupiim või nn lahja kohupiim, kuhu pole suhkrut lisatud)
3 muna
3 spl pulbrilist erütritooli (ostan seda magusained.ee-st, ise teen kohviveskiga pulbriks)
0,8 dl pofiberit (ostsin Prismast)
1 tl küpsetuspulbrit
vanilli

Munad vahustada erütritooliga, siis lisada pofiber koos küpsetuspulbriga ja kõige lõpuks kohupiim. Küpseb 200 kraadiga 40 minutit.

Suvikõrvitsasai

2 dl riivitud suvikõrvitsat
1,5 dl mandlijahu
1,5 dl kookosjahu (asenda mandlijahuga, kui kookose maitse ei meeldi)
2 spl psülliumit
1,5 tl küpsetuspulbrit
4 muna
0,5 tl soola
Seesamiseemneid kaunistamiseks.

Riivi suvikõrvits peene riiviga, vahusta munad, sega omavahel kokku kuivad ained ja seejärel sega kõik taignaks kokku. Soojenda ahi 200 kraadini, las tainas nii kaua taheneb. Vormi taignast kolm lamedat pätsi ja küpseta neid 17 minutit.

Majoneesisai

Ma tean, et majoneesisai kõlab veidralt, aga kuidagi teisiti ei oska nimetada saia, mille taigna peamine erinevus siinsetest teistest leiutistest on majonees tema koostises. Tegemist on järjekordselt retseptiga, mis sündis olemasolevast materjalist, sest keegi siin majas ei viitsinud poodi minna. Kui kapis oleks olnud hapukoort, oleksin taigna teinud sellega, aga kuna polnud, siis katsetasin majoneesiga. Saia erinevus mitmetest teistest väheste süsivesikutega küpsetistest, mida olen teinud, on veel selles, et siin sees on väga vähe muna. Ja ometi on lõpptulemus mõnusalt kohev ja hõrk.

MAJONEESISAI
2 muna
2 spl pulbrilist erütritooli (tellin siit ja ise peenestan: https://www.magusained.ee/)
2 spl majoneesi (kasutan Hellmannsi, sest see maitseb meile)
2 spl psülliumit (seda saab näiteks suurematest Coopidest või ökopoest)
1 dl mandlijahu
1 dl pofiberit (tellin Semperi oma Prismamarketist)
2 tl küpsetuspulbrit
natuke vanilli ja kardemoni

Vahusta munad erütritooliga, lisa majonees ja kokku segatud kuivad ained. Vahusta veel natuke, pane tainas vormi ja puista peale seesamiseemneid. Las tainas seisab ja paisub seni kuni ahi soojeneb 180 kraadini. Küpseta 25 minutit.

Majoneesisai ongi päriselt nii hea nagu välja paistab 🙂


Salat krabinuudlitest

Kõigepealt vabandan nende ees, kes siia uusi postitusi ootavad! Olen oma tööde ja õpingutega sedavõrd hõivatud, et blogide jaoks ei jää aega. Mõne kuu pärast saan oma magistriõpingutega valmis ja siis ehk leian jälle tahtmist retsepte kirjutada ja terviseteemadel sõna võtta.

Tänane õhtusöök sai nii hea, et pean seda siin jagama. Retsept on ülilihtne, õieti nagu polegi mingit retsepti. Mõnus kiire tööpäevaõhtune roog, millest jätkub neljale ja jääb ülegi.

KRABINUUDLISALAT

2 pk krabinuudleid
2 pikka värsket kurki
1 suur punane paprika
1 karp idandatud mungube
1 kimp rohelist sibulat
200 g hapukoort
4 spl majoneesi
näpuotsaga soola

Kurk ja paprika tükeldada, sibul hakkida, sega kõik ained omavahel kokku. Salatisse võib lisada ka muna, aga maitseb selletagi väga hea. Kellel vererõhuga probleeme, võib ka soola lisamata jätta, maitset on selletagi salatil küll.


Vaarika-beseerull

BESEE:
8 toasooja munavalget
6-8 spl peeneks jahvatatud erütritooli (nagu tuhksuhkur)
näpuotsaga soola
kaunistuseks mandlilaaste

TÄIDIS:
300 g maitsestamata kohupiimapastat
400 ml vahukoort (maitsesta erütritooli või steviaga)
natuke vanilli
vaarikaid

Vahusta munavalged näpuotsatäie soolaga kõvaks vahuks. Kui vaht hakkab parajaks saama, lisa ühe supilusika kaupa erütritool ja vahusta seni, kuni vahust saab kenasid torne teha (vaata pildilt).

Laota munavalgevaht küpsetuspaberiga kaetud ahjupannile ja silu ühtlaseks. Puista peale mandlilaastud. Küpseta 160 kraadiga 30 minutit.

Kui besee on küpsenud, võta see ahjust välja, laota peale leht küpsetuspaberit ja lase jahtuda. Keera besee (kahe küpsetuspaberi vahel) ettevaatlikult teistpidi ja eemalda paber, mille peal besee küpses. Kui besee on liialt paberi külge jäänud, saad seda noa abil lahti urgitseda. Vahusta vahukoor ja kohupiimapasta, lisa vanill, maitsesta kohupiimavaht endale sobiva magustajaga täpselt nii magusaks nagu soovid. Väga magusa besee korral on pigem hea, kui kreem seal vahel ei ole magus. Laota kohupiimavaht beseele ja kata vaarikatega.

Besee saad murdumata rulli keerata siis, kui kohupiimavaht on seda natuke aega niisutanud. Rullimiseks kasuta besee all olevat küpsetuspaberit, seda kergitades. Rullimine ongi vaarika-beseerulli tegemise juures ainuke keeruline osa. Õnneks sellest maitse ei muutu, kui ta natukene katki läheb 🙂

Porgandisai

Siin blogis on pikalt vaikus olnud, sest mu tööd ja magistriõpingud ei jäta enam üldse hobideks aega. Vahel siiski küpsetan midagi ja täna tegin üle hulga aja midagi päris uut. Märkasin eile sotsiaalmeedias ühte rootsikeelset porgandisaia retsepti, aga kuna oli kiire tööpäev, siis kaotasin selle ära. Täna proovisin mälu järgi midagi sarnast teha. Väga hea tuli.

Porgandist tulevaid imenduvaid süsivesikuid on terve pätsi peale umbes 17 grammi. Lisaks annavad süsivesikuid ka seemned, aga ühe viilu kohta jääb imenduvaid süsivesikuid ikkagi väga vähe. See-eest on saias palju kiudaineid.

PORGANDISAI

6 muna
0,5 tl soola
2 spl fiberhuski
8 spl pofiberit
3 tl küpsetuspulbrit
2 spl chiaseemneid
3-4 spl päevalilleseemneid
300 g toorest peenelt riivitud porgandit
natuke vanilli (või miks ka mitte kardemoni)
peale puistamiseks seesamiseemneid

Vahusta munad ja riivi porgand. Sega kõik kuivad ained omavahel kokku. Lisa jahu- ja seemnesegu munavahule, kõige viimasena sega taignasse riivitud porgand. Küpseta 180 kraadiga 45 minutit. Kasuta küpsetamiseks silikoonist leivavormi.

Olenevalt porgandi magususest saab selle retsepti järgi pigem magusa saia. Ole loominguline, kasuta erinevaid seemneid või ka pähkleid ja mandleid. Porgandisai näeb ilus värviline välja ja sobib hästi pidulauale.